Polska siatkówka przeszła w ostatnich dekadach długą drogę. Sport ten jest popularny w wielu krajach, w tym w Finlandii i Polsce. Wywodzi się z XVI wieku i ma wiele legend i wielkich graczy. Wśród tych legend są Zbigniew Zieliński, Ryszard Bosek, Edward Skorek i Andy Lowczynowski.
Edward Skorek
Edward Skorek to były zawodnik i trener siatkówki z Polski. Był członkiem kadry narodowej w latach 1964-1976, zdobył kilka prestiżowych tytułów mistrzowskich. Był mistrzem świata z 1974 roku i mistrzem olimpijskim z 1976 roku, a także czterokrotnym mistrzem Polski. W 2006 roku został włączony do siatkarskiej Galerii Sław.
Skorek przez kilka lat grał również zawodowo. W latach 1992-93 zdobył Scudetto z drużyną Panini Modena oraz mistrzostwo Polski z AZS Yawal Częstochowa. Trzykrotnie trenował też reprezentację Polski, a w latach 2001-2002 reprezentował swój kraj w Kuwejcie. Obecnie jest trenerem trzecioligowego KTS Flota Warszawa.
Edward Skorek rozegrał 284 mecze w reprezentacji Polski, osiągając wielkie sukcesy w złotej erze drużyny pod wodzą Huberta Wagnera. Trzykrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, w tym w 1976 roku, kiedy był kapitanem drużyny. Z reprezentacją Polski zdobył także złoty medal olimpijski w Meksyku, a w 1974 roku zdobył złoto mistrzostw świata.
Siatkówka jest powszechnie uprawianym sportem w Polsce, a w latach 70. stawała się coraz bardziej popularna. Dzieci rozpoczynają naukę tego sportu w młodym wieku. W 1970 roku pionierem tego sportu był Edward Skorek, a jego sukcesy przyczyniły się do popularyzacji polskiej siatkówki w całym kraju.
W 2003 roku w Polsce została otwarta Siatkarska Hala Sław. Została ona stworzona w celu uhonorowania najlepszych zawodników i liderów sportowych. Hala sław znajduje się w Miliczu. Tam zostaną wprowadzeni Andrea Zorzi i Giba, którzy są trzykrotnymi mistrzami świata.
Andy Lowczynowski
Historia polskiej siatkówki sięga wielu lat wstecz. Gra została wymyślona w Polsce i stała się jednym z najpopularniejszych sportów w kraju. Jest ona również popularna w Finlandii. Polska stała się centrum doskonałości tego sportu. Sezon rozpoczyna się w październiku. Jest wiele wydarzeń, które można oglądać. W Polsce zawody cieszą się dużą popularnością, a kibice ściągają, aby je oglądać.
W przeszłości było wielu wspaniałych zawodników z kraju. Na przykład Edward Skorek zagrał w reprezentacji w 284 meczach. Był kapitanem drużyny podczas Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku i zdobył złoto w Meksyku w 1974 roku. Kilku innych zawodników zdobyło medale z reprezentacją narodową.
Wspaniały okres w polskiej siatkówce obfitował w wiele pamiętnych chwil. Trzymetrowe kolce, pojedyncze bloki i wspaniałe momenty – to wszystko należy do tego okresu. Wielu kibiców i ekspertów potrafi docenić osiągnięcia, jakich dokonała drużyna w ostatnich latach. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na bycie polskim siatkarzem.
Siatkówka w Polsce rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i stała się jednym z najpopularniejszych sportów w kraju. Jest popularna u podstaw, a dzieci są uczone gry od najmłodszych lat. W latach 70. XX wieku polska siatkówka stała się bardziej widoczna. Jednak mimo wczesnego rozwoju, sport ten pozostał niewielki w porównaniu z innymi dyscyplinami.
Polska siatkówka ma swoje korzenie w polskiej YMCA. Założony w 1973 roku przez Henio Paulinskiego i Maćka Behnke klub siatkarski Polska YMCA zaczął się rozwijać. Ostatecznie wszedł do angielskiej National League Division 3. Klub był początkowo prowadzony przez Bolesława Lesieckiego i stopniowo awansował dzięki skautingowi.
Zbigniew Zieliński
W XIX wieku Zbigniew Zieliński odegrał ważną rolę w rozwoju polskiej siatkówki. Przyczynił się do stworzenia polskiej ligi siatkarskiej i pomógł reprezentacji narodowej odnieść sukces w zawodach międzynarodowych. W historii tego sportu można znaleźć wiele ważnych postaci. Niektóre z nich zostały wymienione poniżej.
Bartosz Kurek
Urodzony w 1988 roku Bartosz Kurek to znany siatkarz z Polski. Najbardziej znany jest ze swojego sukcesu w Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej mężczyzn w 2009 roku. Urodzony pod zodiakalnym znakiem Panny, należy do pokolenia siatkarzy z 1988 roku.
Występ Kurka podczas Mistrzostw Świata 2018 pomógł mu zdobyć nagrodę Most Valuable Player. Miał 17 zabójstw, jeden blok i dwa asy i został uznany za Najbardziej Wartościowego Gracza drużyny. Wybitna gra Kurka doprowadziła polską drużynę do złotego medalu w turnieju. Jego koledzy z drużyny również mieli imponujące występy. Kamil Semeniuk, inna gwiazda polskiej siatkówki, miał dziesięć zabójstw, a Mateusz Bieniek dodał do swojego występu dwa asy i dwa bloki.
Kurek przeniósł się do Skry Bełchatów w 2008 roku i wkrótce zdobył z drużyną trzy mistrzostwa Polski. Zdobył także srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata w 2009 roku oraz brązowy w Lidze Mistrzów CEV w 2010 roku. Jego najlepszy sezon przypadł na rok 2012, kiedy to zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski. Jednak jego kariera siatkarska zakończyła się po tym sezonie. W 2018 roku oświadczył się swojej dziewczynie Ani Kurek, a ślub planują na 2020 rok.
Polska po raz drugi w ciągu czterech lat zdobyła mistrzostwo świata w siatkówce. Drużyna pokonała w finale Włochy po przegraniu pierwszego seta. Pomimo tego rozczarowującego wyniku, mocna gra Polski w turnieju zaowocowała trzema nagrodami indywidualnymi. Bartosz Kurek zdobył nagrodę dla najlepszego środkowego, Mateusz Bieniek został uznany za najlepszego środkowego blokującego, a Kamil Semeniuk został uznany za najlepszego atakującego. Nagrodę MVP otrzymał Włoch Simone Giannelli.
Bartosz Kurek w swoim życiu był tylko raz żonaty. Nie ma dzieci. Jest Panną i uważa się za osobę o konserwatywnym charakterze. Dobrze sprawdzi się u niego partnerka, która jest bardziej asertywna i zalotna.
Podobne tematy