Jeśli chodzi o tenis stołowy, Polacy są znani jako jedni z najlepszych graczy na świecie. Niektórzy z nich zdobyli tytuły mistrzów świata w tym sporcie i stali się sławami. Polacy znani są również z doskonałej techniki i są znani jako doskonali przeciwnicy. Jednak w tym sporcie występują nie tylko Polacy. Jest też kilka innych narodowości, które osiągnęły sukces w tym sporcie, w tym Czechy i Słowacja.
Bernie Bukiet
Jednym z najbardziej znanych Polaków w tenisie stołowym jest Bernie Bukiet. Urodzony w południowo-zachodniej Polsce, mieszka z matką i rodzeństwem. Już od najmłodszych lat wykazuje zainteresowanie grą, a popołudnia po szkole spędza u kolegi. Szybko odkrywa, że jest to legalny klub i często gra z Zygmuntem Nowarskim. Obaj przyjaciele często spędzają cały dzień na uprawianiu sportu i wracają do domu dopiero późnym wieczorem.
Na początku 1952 roku Bernie Bukiet przyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po 13 latach bycia Displaced Person był jeszcze młodym człowiekiem. Kiedy przybył do Ameryki, nosił kurtkę drużyny amerykańskiej, ale nadal nie znalazł miejsca w amerykańskich sercach. Kapitan polskiej drużyny drwił z niego i nigdy więcej nie zagrał dla drużyny Stanów Zjednoczonych.
Młody Bukiet miał odwagę spróbować szczęścia w Stanach Zjednoczonych. W marcu 1952 roku wziął udział w turnieju U.S. Open, ale przegrał mecz z zawodnikiem z nr 12 w USA. Podczas gdy Bernie Bukiet był rozpoznawalną postacią w tenisie stołowym w swojej ojczyźnie, w Stanach Zjednoczonych był prawie nieznany. Myślał o powrocie do kraju, ale pojawiła się okazja i rodzina z Chicago sponsorowała go przez sześć tygodni.
Bukiet przez 41 lat zasiadał również w komisjach sędziowskich i rankingowych światowej federacji. Choć jego kariera w tenisie stołowym była krótka, udało mu się wychować trójkę dzieci i zakończyć karierę sportową. W późniejszych latach stał się znanym nazwiskiem w świecie tenisa stołowego.
Zarówno Czechy, jak i Polska były nowymi krajami w tenisie stołowym na przełomie XIX i XX wieku. Czeskie i polskie związki sportowe relacjonowały działalność gry, podobnie jak czasopisma Czeski Sport i Kurier Warszawski. Czechy i Polska należały też do pierwszych krajów europejskich, w których powstały sekcje i kluby tenisa stołowego.
Od początku 1900 roku sport stał się bardziej agresywny. Gra odeszła od bycia cichą i łagodną grą, a ITTF wprowadziła nowy system zwany TTX, który sprawia, że gra jest szybsza i bardziej agresywna. Dzięki nowej, warstwowej rakiecie z gąbki, gra stała się znacznie bardziej intensywna.
Oprócz bycia jednym z najpopularniejszych Polaków w tenisie stołowym, Bukiet jest również jednym z najbardziej aktywnych urzędników w tym sporcie, prowadząc kluby, grając wystawy i trenując grę. Wielu czołowych graczy na świecie nie musi nawet być obywatelami Stanów Zjednoczonych. Na przykład Herman Prescott jest mieszkańcem Newport News, Va., i jest Murzynem.
Marta GOLOTA-DYJAS
Marta GOLOTA-DYJAS w 2016 roku zdobyła mistrzostwo Niemiec w grze pojedynczej i podwójnej. Zdobyła również mistrzostwo kraju w Polsce zarówno w singlu jak i w deblu. Oprócz zwycięstw w singlu i deblu, zdobyła brązowe medale na Mistrzostwach Europy w Ostrawie oraz w Polish Junior and Cadet Open. Zdobyła również brąz w deblu mieszanym z Partyką Natalią. Oprócz własnych sukcesów Marta GOLOTA-DYJAS zdobyła również drużynowe mistrzostwo Polski dla swojego klubu Lotto Superliga KS Dekorglass Działdowo.
Marta GOLOTA-DYJAS gra w tenisa stołowego od blisko dekady. Zaczęła rywalizować w tym sporcie w młodym wieku i przez siedem lat była członkiem reprezentacji Polski. W młodym wieku stała się zawodniczką światowej klasy i reprezentowała Polskę na Olimpiadzie. Zdobyła srebrny medal w grze podwójnej na Drużynowych Mistrzostwach Świata w 2016 roku z kolegą z drużyny Danielem Górakiem.
Jakub DYJAS
Jakub Dyjas to jeden z najpopularniejszych polskich tenisistów stołowych. Urodził się 9 października 1995 roku i zaczął uprawiać ten sport w młodym wieku. Obecnie ma 25 lat i jest laureatem wielu nagród. Jego konta w mediach społecznościowych są bardzo aktywne, często zamieszcza filmy i zdjęcia oraz wchodzi w interakcje ze swoimi fanami.
Jego wartość netto znacznie wzrosła przez lata. Jego dochody pochodzą głównie z bycia światowej klasy tenisistą stołowym. Według Forbes, w 2016 roku zarobił około 7 milionów dolarów. To bardzo imponująca kwota pieniędzy. W rzeczywistości Dyjas już kilkukrotnie zwiększył swoją wartość netto od czasu pierwszego notowania na giełdzie w 2014 roku.
Adamczyk jest również ważnym członkiem polskiej reprezentacji tenisa stołowego. Reprezentuje Polskę w zawodach międzynarodowych i ma na swoim koncie tytuły krajowe i międzynarodowe. W 2014 roku zdobył mistrzostwo Polski w deblu mężczyzn. Zdobył również brązowy medal w deblu mieszanym na Mistrzostwach Świata Juniorów z koleżanką z Polski Martą Gołotą. Zdobył również brązowy medal na turnieju Czech Open-2014.
Tomokazu Harimoto przegrał swój mecz drugiej rundy z Jakubem Dyjasem. Nastoletnia sensacja jest notowana na piątym miejscu w światowym rankingu, a obecnie znajduje się na piątej pozycji. Harimoto wziął pierwszego seta, następnie przegrał trzy razy i przegrał decydującego seta.
Dyjas ma na swoim koncie również srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w tenisie stołowym. Impreza pierwotnie miała się odbyć we wrześniu ubiegłego roku, ale została rozegrana w Warszawie 22 czerwca. Turniej został opóźniony z powodu pandemii koronawirusa. Rywalizowało ponad 200 zawodników z 20 narodowości.
Mistrzostwa Świata Juniorów to najważniejsze turnieje w tenisie stołowym, więc Polacy mają sporą konkurencję w olimpiadzie. W TTBL FCS-TT zmierzy się z Dusseldorfem, drużyną z rekordowym dorobkiem i mistrzem świata w osobie Timo Bolla.
Podobne tematy